Kurgjärve talipäevad 1.-3.aprill, 2011

Ede Pähn
Kammeri Kooli
kehalise kasvatuse õpetaja

Karjalaskepäeval  ja sellele järgneval nädalavahetusel kogunesid tänavused kehalise kasvatuse õpetajad, treenerid ning spordi huvilised Võrumaale, Kurgjärve Spordibaasi praktilis-teoreetilisele konverentsile „Suusatamine koos orienteerumisega ja kelgutamine – vat need on talverõõmud“.

Võrumaa alpide vahel võtsid meid vastu Osula Põhikooli õpetaja-metoodik Aive Pähn ning Võrumaa Spordiliidu tegevjuht Merike Õun.

Nagu ka igal aastal oli neil sel korralgi midagi põnevat osalejatele kokku pandud.
Esmalt viidi läbi Eesti Kehalise Kasvatuse Liidu üldkoosolek, kus siis igaüks, kel miskit öelda sai hingelt ära öelda kõik mis vaja.
Pärast koosolekut ootas meid Läti koondise Skeletoni peatreener Daninis Dukurs, kes rääkis siis, mis on skeleton ning sai ka praktiseerida ise skeletoni kelguga sõitmist. Esmalt oli pealtvaatajaid rohkem, sest igaüks ei olnud nõus pea ees mäest alla tormama. Aga kogutud pisut julgust sai päris mitmetel see ka läbi proovitud.

Pärast põnevat kelgutamist saabus juba aeg traditsiooniliseks saanud suusavõitslusel Haanja suusaradadel. Võisteldi individuaalalal, kus siis meestel oli 3 km ja naistel 2 km murdmaasuusatamist.
Põnev võidusõit toimus ka teatesuusatamises, kus võidukad olid Harjumaa õpetajad. Päeva lõppedes said julgemad proovida ka sauna jääauguga, millele järgnes õhtune üllatus.

Laupäevane päev tõotas tulla tihe. Hommikupoolikul oli meil külas Eesti Orienteerumisliidu juhatuse esimees Sixten Sild, kes rääkis meile orienteerumiskaardi joonistamise algtõdedest, suusaorienteerumisest ning kuidas koolis õpetada lastele orienteerumist.
Olles mitu tundi kuulanud ning pannud tarkusi kõrva taha tahtsime juba põnevusega ka ise rajale saada. Ees ootas meid siis 5- kilomeetrine märkesuusaorienteerumise rada, kuhu oli paigutatud hulgaliselt kontrollpunkte. Iga valesti võetud punkti eest nägid juhised ette 1 minut trahviaega. Tunnis usinamad kuulajad läbisid raja puhtalt, aga nii mõnelegi tuli trahviminutid siiski juurde arvutada.

Pärastlõunal asusid meie ette Olegas Batutis ja Renata Rutskauskaite Leedu Vabariigist, kes viisid läbi järgnevad tunnid: „Laste õuemängud“ ja „Talvevärvid“. Õuemängud koos talvevärvidega moodustasid lõpuks kokku ühed suured Kurgjärve olümpiamängud. Kõigepealt moodustati täiesti juhuslikult võistkonnad, kus oli siis 5 liiget.
Ülesanne oli välja mõelda võistkonna nimi, koostada hüüdlause,  võistkonna logo ning lõpuks kõik eelpool mainitu kanda lumele võimalikult arusaadavalt ning värviliselt. Päris vahvad logod ja hüüdlaused tulid välja. Meie väga tihe päev jätkus lumememmede ehitamisega, mida pärast kasutati laskejooksus. Toimusid võistlused ka „salvo“ kelguga mäest üles, mööda mäe külge ja mäest alla, mis tekitasid põnevaid elamusi kõigile.

Pärast tihedaid olümpiamänge oli aeg jällegi õppijatel suusad alla panna, sest meie ette astus, meie endi seast vanemõpetaja Elina Pähn Põlva Ühisgümnaasiumist, kes õpetas meile väga huvitavaid ja õpetlikke mäeelemente.
Õhtupoolikul sai jällegi energiat juurde laadida jääauguga saunas.
Ning ees ootas ka õhtune üllatus.

Pühapäevasel päeval algas päev poolelijäänud olümpiamängudega, kus oli veel läbi viia väga põnev hokimatš. Hokit mängiti tenniseväljakul ning käes olid tänavapühkimise harjad/luuad. Väga hea nipp oma kooliski praktiseerida.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et sai palju uusi teadmisi ja nippe lastele põnevate tundide läbiviimiseks.

Kes pole käinud on ilma jäänud päris paljust aga kes on käinud, tuleb ikka ja jälle tagasi.
Väga suur tänu korraldajatele ning peatselt uute kohtumisteni Kurgjärvel.