Lümanda koolis oli külas Kriketi Assotsiatsiooni delegatsioon

Urve Vakker
Lümanda Põhikool

„Lümandas on võimalik mängida nüüd kaht maailmas väga mängitavat ala“, nentis Mart  Eesti Kriketi Assotsiatsioonist 4. veebruaril 2010. aastal koolisaalis õpilastega kohtumisel. Teie koolipere osales Eesti Koolispordi Liidu tervisepäeval „Reipalt koolipinki“ ja võitis auhinnaks kriketi mängu, koos õpetamisega ja nüüd olemegi siin, mängukomplekti üle andmas. Ees ootavad samalaadsed visiidid Abja (Viljandi mk) ja Kuusalu (Harju mk) koolidesse.

Alustuseks vaatasime „Reipalt koolipinki“ slaidiprogrammi ja meenutasime sügisel toimunud tervisespordipäeva. Seejärel said sõna Mart ja Kaarina ja Marko, kes tutvustasid ennast ja mängu, mille maaletoojaks on nüüdsest Saaremaal  Lümanda  põhikool.

„Kriket on väga suure mängijate arvuga maailmas ja jalgpalli järgi harrastajate arvult teisel kohal. Juba neljateistkümnendal sajandil karjuste hulgas tuntud mäng on muutunud tänapäevaseks ja on teinud läbi sajandite suuri arenguid. Mängitakse seda   pesapallisarnast sportmängu, väga paljudes maades, aga eriti populaarne on ta Suurbritannias ja  Rahvaste Ühenduse maades. Kriket on võetud ka ühtede Olümpiamängude kavva Pariisis 1900 aastal. Olümpial peetud matsh kestis vaid kaks päeva ning praegune Olümpiamängude võitja Inglismaa on seda siiani. Üldse võib kesta üks matsh kuuest tunnist kuni viie päevani. Tänapäeval on välja mõeldud kiirvariandid ja koolispordi tarbeks modifikatsioonid. Eestis mängitakse seda jooksu- ja löögimängu kümmekond aastat ja viimastel aastatel ka rahvusvahelisel tasandil. Esimese koolinoorte turniiri võitis Inglise Kolledž.“

Praktilise õppuse käigus said selgeks ka mängu põhimõtted. Kui pärismängus on üle neljakümne reegli ja päris keeruline punktisüsteem, siis koolis kohaldatavas variandis saime selle lihtsustatud reeglid üsna kiiresti selgeks. Vanemate klasside õpilastel tuli mäng juba päris välja ja kevadel õues saab kindlasti uue mängu taas tegeleda.